Endonezya: Döviz Rezervleri Mart'ta azaldı - UOB

UOB Group Ekonomisti Enrico Tanuwidjaja ve Haris Handy, Endonezya'dan gelen en son döviz rezerv rakamlarını değerlendiriyor. Önemli Alıntılar “Endo

UOB Group Ekonomisti Enrico Tanuwidjaja ve Haris Handy, Endonezya'dan gelen en son döviz rezerv rakamlarını değerlendiriyor.

Önemli Alıntılar

“Endonezya’nın döviz rezervleri, artan ABD Hazine getirilerinin tetiklediği sermaye çıkışlarının ortasında Merkez Bankası'nın Rupi'yi sabit tutmak için müdahale etmesiyle Mart ayında 1,7 milyar USD düşerek 137,1 milyar USD'ye geriledi. En son rezerv seviyesi 10,1 aylık ithalat finansmanı veya 9,7 aylık ithalat ve hükümetin dış borcu ödemesine eşdeğerdi. Bu, yaklaşık 3 aylık ithalatla ilgili uluslararası yeterlilik standardının oldukça üzerinde. Endonezya Merkez Bankası, resmi rezerv varlıklar pozisyonunun dış sektör dayanıklılığını destekleyebildiğini ve makroekonomik ve finansal sistem istikrarını koruyabildiğini düşünüyor. "

"Mart ayında rezerv varlıklarındaki düşüş, hükümetin ödeme vadesi modeline göre dış borç ödemelerine de bağlanabilir. İleriye dönük olarak, küresel ekonomi oyunun kurallarını değiştiren aşı ile toparlanırken, özellikle 2021'in ikinci yarısında da sermaye girişleri, ihracattan daha fazla gelir ve diğer döviz kazançları ile desteklenen döviz rezervlerinde ılımlı bir artış görebiliriz. Bununla birlikte, aşağı yönlü riskler, COVID-19 gelişimi, ABD Hazine getirisi ve enflasyon beklentisinden kaynaklanan ve sermaye çıkışlarına ve daha yavaş döviz kazançlarına neden olabilecek belirsizliğin arkasında devam ediyor."